MV Consulting AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är konsultationer och försäljning inom data, AV, video, digitala skyltsystem och reklamsystem, samt försäljning av säkerhetstjänster och säkerhetsprodukter via webbshop, förvaltning av värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13450 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- MV Consulting ABReg 2019-09-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 983 501 | 1 998 373 | 1 989 402 | 1 907 000 | 1 601 000 |
| Övriga externa kostnader | 373 316 | 364 762 | 317 840 | - | - |
| Personalkostnader | 1 014 394 | 971 031 | 1 162 874 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 595 800 | 633 985 | 490 887 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 598 558 | 640 821 | 497 411 | 530 000 | 360 000 |
| Resultat före skatt | 438 558 | 530 821 | 467 411 | - | - |
| Årets resultat | 337 948 | 411 931 | 363 936 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 275 195 | 168 454 | 85 465 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 696 800 | 776 602 | 733 881 | - | - |
| Kassa & bank | 479 058 | 576 633 | 540 925 | - | - |
| Summa tillgångar | 971 995 | 945 056 | 819 346 | - | - |
| Eget kapital | 418 529 | 500 580 | 448 649 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 183 466 | 234 476 | 270 697 | - | - |
| Soliditet (%) | 73,0 % | 71,0 % | 64,0 % | 63,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2025, 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 338 tkr, en nettomarginal på 17,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut, upp från 63,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB