Aktivt företag
MZS Service AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget bedriver verksamhet inom transport, bud, kurir och paketleverans samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 februari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 53202 Bud- och kurirverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blåsebergavägen 26 lgh 1001
- C/o
- Mushfiq Naderi
- Postnummer & ort
- 21633 LIMHAMN
- Registrerat namn
- MZS Service ABReg 2023-02-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,1 mkr
▲ 16,8 %Årets resultat
132 tkr
▲ 382,3 %Tillgångar
268 tkr
▲ 137,4 %Eget kapital
185 tkr
▲ 252,2 %Soliditet
68,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
104 tkr
▲ 39,6 %Totala skulder
84 tkr
▲ 38,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 084 395 | 928 548 |
| Övriga externa kostnader | 106 304 | 142 498 |
| Personalkostnader | 670 911 | 653 111 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 166 499 | 34 204 |
| Resultat e. fin. poster | 166 463 | 34 520 |
| Resultat före skatt | 166 463 | 34 520 |
| Årets resultat | 132 160 | 27 401 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 268 238 | 113 002 |
| Kassa & bank | 103 985 | 74 513 |
| Summa tillgångar | 268 238 | 113 002 |
| Eget kapital | 184 561 | 52 401 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 83 677 | 60 601 |
| Soliditet (%) | 68,8 % | 46,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 132 tkr, en nettomarginal på 12,2 %.
- Soliditeten var 68,8 % vid årets slut, upp från 46,4 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, bud- och kurirverksamhet (SNI 53202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,2 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
71,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Limhamn
Andra registrerade bolag med säte i Limhamn.
- &GROW ABAB
- 1961 Retail & Management ABAB
- 22 MAY ABAB
- 2A Pharma ABAB
- 2x-capital ABAB
- 2xL Invest ABAB
- 313 Granath ABAB
- 3C i Malmö ABAB