Aktivt företag

N17 Event AB

AB Org.nr 5593389561
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-08-02

Bolaget skall syssla med logistik, resor, event, personaluthyrning, utbildning, försäljning av resetjänster och tekniska lösningar för resor och event, management och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
6 oktober 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Bransch (SNI)
SNI 79120 Researrangemang
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Bransch (SNI)
SNI 85599 Annan övrig utbildning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Solövägen 15
C/o
Jörgen Eriksson
Postnummer & ort
18541 VAXHOLM
Registrerat namn
N17 Event ABReg 2021-11-25

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
4,4 mkr
▲ 40,9 %
Årets resultat
25 tkr
▼ 54,6 %
Tillgångar
1,1 mkr
▼ 14,1 %
Eget kapital
620 tkr
▼ 26,6 %
Soliditet
79,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
595 tkr
▼ 25,1 %
Totala skulder
164 tkr
▲ 32,2 %
Nyckeltal 202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 442 461 3 152 722 5 715 889
Övriga externa kostnader 457 703 238 233 220 829
Personalkostnader 323 263 132 804 790 448
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 38 158 81 239 1 285 516
Resultat e. fin. poster 36 081 96 329 1 286 439
Resultat före skatt 36 081 71 329 966 439
Årets resultat 24 974 55 053 765 128
Balansräkning
Anläggningstillgångar 248 667 100 000 50 000
Omsättningstillgångar 880 434 1 214 206 1 387 248
Kassa & bank 594 758 794 292 1 089 636
Summa tillgångar 1 129 101 1 314 206 1 437 248
Eget kapital 620 154 845 181 790 128
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 163 947 124 025 327 120
Soliditet (%) 79,2 % 85,2 % 72,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 40,9 % jämfört med 2023, till 4,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 25 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 79,2 % vid årets slut, upp från 72,7 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+40,9 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför N17 Event AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-08-02

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-12 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Vaxholm

Andra registrerade bolag med säte i Vaxholm.

Alla företag i Vaxholm →