Aktivt företag
Nabaz Alansan AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 mars 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- VIDEVÄGEN 1
- Postnummer & ort
- 64149 KATRINEHOLM
- Registrerat namn
- Nabaz Alansan ABReg 2017-06-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,9 mkr
▲ 0,7 %Årets resultat
714 tkr
▲ 81,8 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 13,5 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 23,0 %Soliditet
78,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 51,8 %Totala skulder
738 tkr
▼ 11,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 894 512 | 7 836 272 | 7 825 000 | 7 178 000 | 7 410 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 448 086 | 1 371 460 | - | - | - |
| Personalkostnader | 2 625 920 | 2 539 595 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 899 425 | 511 177 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 898 505 | 496 169 | 208 000 | 885 000 | 709 000 |
| Resultat före skatt | 898 505 | 496 169 | - | - | - |
| Årets resultat | 714 055 | 392 806 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 171 872 | 1 238 142 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 315 231 | 1 833 252 | - | - | - |
| Kassa & bank | 1 844 627 | 1 214 959 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 3 487 103 | 3 071 394 | - | - | - |
| Eget kapital | 2 748 795 | 2 234 741 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 65 986 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 738 308 | 770 667 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 78,8 % | 72,8 % | 67,7 % | 66,3 % | 67,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 7,2 mkr (2021) till 7,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 714 tkr, en nettomarginal på 9,0 %.
- Soliditeten var 78,8 % vid årets slut, upp från 66,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+1,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
26,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Katrineholm
Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.
- 3DKraft Sverige ABAB
- 3U Sweden ABAB
- 59North Wheels ABAB
- A Forss Konsult ABAB
- A M Söderstierna Åkeri AktiebolagAB
- A-System ABAB
- A-Tec Energi & Klimat ABAB
- A. Hellströms Åkeri ABAB