Aktivt företag
Nacka markis & persienn AB
Översikt
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av solskyddsprodukter för fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 13960 Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13434 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Nacka markis & persienn ABReg 2016-02-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,4 mkr
▲ 22,8 %Årets resultat
203 tkr
▲ 29,1 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 45,5 %Eget kapital
831 tkr
▲ 32,3 %Soliditet
55,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 22,2 %Totala skulder
785 tkr
▲ 59,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 430 117 | 2 792 159 | 3 986 154 | 4 546 148 | 3 002 633 |
| Övriga externa kostnader | 386 454 | 331 468 | - | - | 330 953 |
| Personalkostnader | 932 504 | 870 603 | - | - | 764 862 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 347 561 | 50 386 | - | - | 311 046 |
| Resultat e. fin. poster | 347 253 | 49 271 | 622 932 | 614 391 | 310 790 |
| Resultat före skatt | 258 040 | 202 611 | - | - | 360 568 |
| Årets resultat | 202 907 | 157 135 | - | - | 282 979 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 864 154 | 1 280 884 | - | - | 878 608 |
| Kassa & bank | 1 340 180 | 1 096 356 | - | - | 657 174 |
| Summa tillgångar | 1 864 154 | 1 280 884 | - | - | 878 608 |
| Eget kapital | 831 088 | 628 181 | - | - | 378 744 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 784 689 | 493 539 | - | - | 499 864 |
| Soliditet (%) | 55,2 % | 58,9 % | 54,0 % | 41,8 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 22,8 % jämfört med 2024, till 3,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 203 tkr, en nettomarginal på 5,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,2 % vid årets slut, upp från 41,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB