Aktivt företag
Nadhir medical AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Jobbar som hyrläkare på olika landstinget inom Sverige .
- Registrerat
- 24 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lidaleden 716
- C/o
- Nadhir Mohammed Salih Mahdi
- Postnummer & ort
- 60381 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Nadhir medical ABReg 2016-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,9 mkr
▲ 9,1 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 3,6 %Tillgångar
6,4 mkr
▲ 24,0 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 30,8 %Soliditet
78,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
6,0 mkr
▲ 32,0 %Totala skulder
968 tkr
▼ 7,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 881 278 | 2 641 389 | 2 708 583 | 2 811 690 | 673 465 |
| Övriga externa kostnader | 235 432 | 233 046 | 120 813 | 189 256 | 57 405 |
| Personalkostnader | 604 146 | 623 962 | 932 871 | 903 099 | 16 380 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 860 941 | 1 786 952 | 1 907 550 | 1 812 445 | 701 951 |
| Resultat e. fin. poster | 1 856 954 | 1 776 797 | 1 905 435 | 1 812 390 | 701 951 |
| Resultat före skatt | 1 386 954 | 1 336 797 | 1 435 435 | 1 372 390 | 701 951 |
| Årets resultat | 1 093 227 | 1 055 653 | 1 136 927 | 1 089 658 | 563 243 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 373 105 | 5 137 627 | 4 226 350 | 2 803 803 | 1 051 646 |
| Kassa & bank | 5 981 997 | 4 532 839 | 3 770 564 | 2 353 721 | 653 550 |
| Summa tillgångar | 6 373 105 | 5 137 627 | 4 226 350 | 2 803 803 | 1 051 646 |
| Eget kapital | 3 584 948 | 2 741 721 | 1 996 068 | 1 169 140 | 779 483 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 968 157 | 1 045 906 | 1 320 282 | 1 194 663 | 272 163 |
| Soliditet (%) | 78,9 % | 74,2 % | 64,3 % | 54,2 % | 74,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 9,1 % jämfört med 2025, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 37,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 78,9 % vid årets slut, upp från 54,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
64,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
37,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+43,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
30,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-08-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-09-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-09-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB