Aktivt företag
Napoleon & Otto AB
Översikt
Bolagets verksamhet skall vara tolkning, översättning, utbildning, konsulttjänster inom tolkning och översättning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74300 Översättning och tolkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64534 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Napoleon & Otto ABReg 2016-04-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
624 tkr
▼ 5,0 %Årets resultat
20 tkr
▲ 4,9 %Tillgångar
188 tkr
▲ 5,3 %Eget kapital
98 tkr
▲ 26,1 %Soliditet
52,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
149 tkr
▼ 4,5 %Totala skulder
90 tkr
▼ 10,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 623 778 | 656 845 | 610 272 | 592 026 | 565 378 |
| Övriga externa kostnader | 63 061 | 50 674 | 62 370 | - | - |
| Personalkostnader | 576 422 | 584 287 | 551 144 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 26 089 | 21 884 | −3 242 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 26 277 | 23 185 | −3 761 | 7 539 | 11 132 |
| Resultat före skatt | 26 277 | 23 185 | −3 761 | - | - |
| Årets resultat | 20 299 | 19 360 | −3 761 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 188 359 | 178 841 | 175 173 | - | - |
| Kassa & bank | 148 723 | 155 790 | 143 263 | - | - |
| Summa tillgångar | 188 359 | 178 841 | 175 173 | - | - |
| Eget kapital | 97 994 | 77 695 | 58 335 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 90 365 | 101 146 | 116 838 | - | - |
| Soliditet (%) | 52,0 % | 43,4 % | 33,3 % | 50,0 % | 49,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 5,0 % jämfört med 2024, till 624 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 20 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 52,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, översättning och tolkning (SNI 74300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,5 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
2,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
312 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB