Aktivt företag
Napper AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget ska producera och sälja mjukvara och hårdvara samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strandvägen 7A
- Postnummer & ort
- 11456 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Napper ABReg 2019-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
60,6 mkr
▲ 292,2 %Årets resultat
1,9 mkr
▼ 31,7 %Tillgångar
15,6 mkr
▲ 120,5 %Eget kapital
7,2 mkr
▲ 35,1 %Soliditet
46,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Totala skulder
8,4 mkr
▲ 384,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 60 607 090 | 15 451 645 | 1 760 000 | 144 000 | 8 000 |
| Övriga externa kostnader | 26 530 670 | 9 381 518 | - | - | - |
| Personalkostnader | 9 587 429 | 3 507 569 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 045 638 | 3 431 040 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 383 854 | 3 379 780 | 733 000 | −846 000 | −20 000 |
| Resultat före skatt | 2 383 854 | 3 379 780 | - | - | - |
| Årets resultat | 1 874 392 | 2 743 107 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 905 121 | 1 406 802 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 14 692 658 | 5 667 017 | - | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 15 597 779 | 7 073 819 | - | - | - |
| Eget kapital | 7 217 189 | 5 342 797 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 400 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 380 590 | 1 331 022 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 46,3 % | 75,5 % | 79,5 % | 99,5 % | 95,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 144 tkr (2021) till 60,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 3,1 %.
- Soliditeten var 46,3 % vid årets slut, ned från 99,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av annan programvara (SNI 58290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+292,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+649,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
26,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,7 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB