Aktivt företag
Naprapat Leipe AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva manuell behandling och rehab av fysiska besvär och tillstånd relaterade till rörelseapparaten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hemvägen 17F
- Postnummer & ort
- 44139 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Naprapat Leipe ABReg 2020-01-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
125 tkr
▲ 4,2 %Årets resultat
126 tkr
▼ 49,3 %Tillgångar
980 tkr
▲ 1,9 %Eget kapital
389 tkr
▲ 19,5 %Soliditet
40,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
245 tkr
▲ 20,8 %Totala skulder
591 tkr
▼ 7,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 125 000 | 119 997 | 313 156 | 196 857 | 640 339 |
| Övriga externa kostnader | 83 215 | 50 102 | - | - | 292 055 |
| Personalkostnader | 38 734 | 35 143 | - | - | 420 892 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 58 051 | 94 752 | - | - | −18 610 |
| Resultat e. fin. poster | 136 005 | 261 772 | 17 062 | −4 492 | −18 701 |
| Resultat före skatt | 136 005 | 261 772 | - | - | −18 701 |
| Årets resultat | 125 982 | 248 424 | - | - | −18 701 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 735 000 | 735 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 244 694 | 226 721 | - | - | 163 682 |
| Kassa & bank | 244 691 | 202 513 | - | - | 112 428 |
| Summa tillgångar | 979 694 | 961 721 | - | - | 163 682 |
| Eget kapital | 388 829 | 325 348 | - | - | 107 929 |
| Långfristiga skulder | 451 000 | 525 400 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 139 865 | 110 973 | - | - | 55 753 |
| Soliditet (%) | 40,0 % | 34,0 % | 13,0 % | 82,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 4,2 % jämfört med 2024, till 125 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 126 tkr, en nettomarginal på 100,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 40,0 % vid årets slut, ned från 82,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 8 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
46,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
100,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−33,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
125 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2025-11-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-10-31)
Registrerad: 2024-11-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-10-31)
Registrerad: 2023-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-10-31)
Registrerad: 2022-12-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-10-31)
Registrerad: 2021-12-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-10-31)
Registrerad: 2020-12-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB