Aktivt företag

Nartren AB

AB Org.nr 5563952430
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva person och godsbefordran ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva transport och anläggningsverksamhet inom entreprenad, samt därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av lokal och fastighetsservice. Handel med fastigheter och värdepapper.

Registrerat
26 april 1990
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Linders väg 47
Postnummer & ort
24591 STAFFANSTORP
Registrerat namn
Nartren ABReg 2022-05-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
11,0 mkr
▼ 13,3 %
Årets resultat
1,1 mkr
▲ 14,7 %
Tillgångar
7,5 mkr
▼ 8,8 %
Eget kapital
4,4 mkr
▼ 16,9 %
Soliditet
72,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
4,5 mkr
▼ 7,6 %
Totala skulder
1,8 mkr
▼ 14,6 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 10 962 922 12 639 248 13 913 000 13 919 000 13 716 299
Övriga externa kostnader 3 710 804 4 946 115 - - -
Personalkostnader 4 433 849 4 567 142 - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 892 604 1 660 292 - - -
Resultat e. fin. poster 1 884 347 1 621 135 1 934 000 3 299 000 3 367 136
Resultat före skatt 1 409 133 1 220 186 - - -
Årets resultat 1 115 452 972 401 - - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 624 497 2 162 888 - - -
Omsättningstillgångar 5 889 403 6 071 538 - - -
Kassa & bank 4 479 997 4 847 648 - - -
Summa tillgångar 7 513 900 8 234 426 - - -
Eget kapital 4 358 581 5 248 130 - - -
Långfristiga skulder 7 467 234 575 - - -
Kortfristiga skulder 1 788 089 1 867 172 - - -
Soliditet (%) 72,4 % 72,3 % 70,3 % 51,4 % 69,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 13,9 mkr (2021) till 11,0 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 10,2 %.
  • Soliditeten var 72,4 % vid årets slut, upp från 51,4 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, vägtransport, godstrafik (SNI 49410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−5,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
25,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
10 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Nartren AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-17 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Staffanstorp

Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.

Alla företag i Staffanstorp →