Aktivt företag
Näsets Redovisning och Konsult AB
Översikt
Redovisning- och ekonomikonsult
- Registrerat
- 24 april 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Trålvägen 4
- Postnummer & ort
- 23635 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Näsets Redovisning och Konsult ABReg 2019-04-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
392 tkr
▼ 4,7 %Årets resultat
153 tkr
▼ 41,7 %Tillgångar
438 tkr
▼ 26,9 %Eget kapital
203 tkr
▼ 35,1 %Soliditet
67,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
376 tkr
▼ 34,4 %Totala skulder
117 tkr
▼ 30,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 391 774 | 411 027 | 358 855 | 259 719 | 217 844 |
| Övriga externa kostnader | 168 578 | 80 721 | 34 472 | - | - |
| Personalkostnader | 30 177 | 9 212 | 10 182 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 193 019 | 321 094 | 314 201 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 193 785 | 332 579 | 319 901 | 205 099 | 172 267 |
| Resultat före skatt | 193 785 | 332 539 | 318 805 | - | - |
| Årets resultat | 153 061 | 262 675 | 251 757 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 60 310 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 377 756 | 599 351 | 563 724 | - | - |
| Kassa & bank | 376 489 | 573 738 | 546 531 | - | - |
| Summa tillgångar | 438 066 | 599 351 | 563 724 | - | - |
| Eget kapital | 203 060 | 312 675 | 301 757 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 116 680 | 168 350 | 143 681 | - | - |
| Soliditet (%) | 67,8 % | 67,8 % | 70,2 % | 72,5 % | 74,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,7 % jämfört med 2024, till 392 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 153 tkr, en nettomarginal på 39,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 67,8 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
49,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
39,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
75,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB