Aktivt företag
Näsets Selection AB
Översikt
Bolaget skall bedriva caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 23633 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Näsets Selection ABReg 2021-05-11
- Registrerat namn
- Vellinge Ängars CaféReg 2021-05-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
610 tkr
▲ 32,8 %Årets resultat
48 tkr
▲ 268,9 %Tillgångar
446 tkr
▲ 13,0 %Eget kapital
73 tkr
▲ 188,7 %Soliditet
16,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
339 tkr
▲ 154,0 %Totala skulder
373 tkr
▲ 1,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 609 746 | 459 200 | 364 319 | 304 000 | 106 000 |
| Övriga externa kostnader | 136 419 | 128 460 | 107 585 | - | - |
| Personalkostnader | 243 843 | 346 937 | 426 773 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 46 057 | −31 167 | −36 092 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 47 772 | −28 285 | −35 165 | −69 000 | −200 000 |
| Resultat före skatt | 47 772 | −28 285 | −35 165 | - | - |
| Årets resultat | 47 772 | −28 285 | −35 165 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 75 549 | 157 982 | 240 415 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 370 360 | 236 610 | 191 567 | - | - |
| Kassa & bank | 338 641 | 133 349 | 101 436 | - | - |
| Summa tillgångar | 445 909 | 394 592 | 431 982 | - | - |
| Eget kapital | 73 092 | 25 320 | 25 605 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 372 817 | 369 272 | 406 377 | - | - |
| Soliditet (%) | 16,4 % | 6,4 % | 5,9 % | 7,0 % | 6,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 304 tkr (2022) till 610 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 48 tkr, en nettomarginal på 7,8 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 16,4 % vid årets slut, upp från 7,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,99).
- Omsättningen var högre än hos 14 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,1 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
0,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
610 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB