Aktivt företag
Naturcentrum Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget ska bedriva verksamhet inom natur- och miljövård jämte därmed förenlig verksamhet samt förvaltning av värdepapper och fastigheter.
- Registrerat
- 18 mars 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 72109 Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västanvindsgatan 8
- Postnummer & ort
- 44430 STENUNGSUND
- Registrerat namn
- Naturcentrum AktiebolagReg 1987-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
43,1 mkr
▲ 6,1 %Årets resultat
2,8 mkr
▼ 0,4 %Tillgångar
35,6 mkr
▼ 11,2 %Eget kapital
8,8 mkr
▼ 30,8 %Soliditet
41,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
30
Medelantal
Kassa & bank
12,8 mkr
▼ 23,5 %Totala skulder
19,1 mkr
▼ 3,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 43 121 355 | 40 625 000 | 36 203 214 | 39 017 857 | 32 348 024 |
| Övriga externa kostnader | 3 857 398 | 3 973 091 | 3 290 238 | 3 208 382 | - |
| Personalkostnader | 26 583 285 | 24 629 412 | 22 875 456 | 21 875 362 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 635 969 | 3 583 300 | 3 579 646 | 5 660 824 | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 736 450 | 4 033 212 | 3 875 441 | 5 659 422 | 3 274 874 |
| Resultat före skatt | 3 564 450 | 3 623 212 | 3 366 441 | 4 684 422 | - |
| Årets resultat | 2 765 206 | 2 775 737 | 2 579 629 | 3 688 946 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 921 516 | 898 741 | 1 392 166 | 1 516 690 | - |
| Omsättningstillgångar | 34 726 126 | 39 226 692 | 33 824 890 | 35 215 986 | - |
| Kassa & bank | 12 841 471 | 16 791 562 | 15 700 546 | 11 425 624 | - |
| Summa tillgångar | 35 647 642 | 40 125 433 | 35 217 056 | 36 732 676 | - |
| Eget kapital | 8 801 974 | 12 711 768 | 10 710 031 | 9 195 403 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 139 668 | 19 879 665 | 17 383 025 | 20 922 273 | - |
| Soliditet (%) | 41,9 % | 46,6 % | 46,5 % | 39,3 % | 36,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 36,2 mkr (2023) till 43,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,8 mkr, en nettomarginal på 6,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 41,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
30 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stenungsund
Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.
- 01TILL22 ABAB
- 2ARCS ABAB
- 2R & F Ortho Medical ABAB
- 3 Bröder Bygg ABAB
- 4931 Holding ABAB
- 4on ABAB
- A. Fahler Industri AktiebolagAB
- AB Cykelmeka i StenungsundAB