Aktivt företag
Naturnära Foder i Tuve AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget skall bedriva försäljning av foder, stalltillbehör, trädgårdstillbehör och biobränsle, äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt även därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 april 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47762 Detaljhandel med små sällskapsdjur
- Bransch (SNI)
- SNI 47761 Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Utängarna 28
- Postnummer & ort
- 41705 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Naturnära Foder i Tuve ABReg 2019-11-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
9,8 mkr
▼ 7,7 %Årets resultat
316 tkr
▲ 6957,4 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 11,2 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 31,3 %Soliditet
55,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
264 tkr
▼ 42,6 %Totala skulder
1,2 mkr
▼ 11,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 752 981 | 10 566 708 | 11 873 057 | 12 813 466 | 12 439 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 056 399 | 889 227 | 828 461 | 1 071 340 | - |
| Personalkostnader | 1 291 978 | 1 042 337 | 1 002 472 | 613 053 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 531 785 | 132 213 | 588 242 | 865 605 | - |
| Resultat e. fin. poster | 531 838 | 131 439 | 587 631 | 864 822 | 434 000 |
| Resultat före skatt | 402 004 | 7 027 | 553 131 | 650 608 | - |
| Årets resultat | 316 385 | 4 483 | 435 730 | 516 443 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 125 223 | 196 574 | 267 925 | 114 214 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 786 152 | 2 421 143 | 2 221 219 | 2 099 941 | - |
| Kassa & bank | 263 784 | 459 853 | 635 361 | 855 408 | - |
| Summa tillgångar | 2 911 375 | 2 617 717 | 2 489 144 | 2 214 155 | - |
| Eget kapital | 1 326 360 | 1 009 975 | 1 005 492 | 569 762 | - |
| Långfristiga skulder | 261 | 198 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 211 794 | 1 364 418 | 1 234 938 | 1 430 179 | - |
| Soliditet (%) | 55,7 % | 46,0 % | 48,3 % | 33,4 % | 18,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 12,8 mkr (2021) till 9,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 316 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 55,7 % vid årets slut, upp från 33,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med små sällskapsdjur (SNI 47762). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−5,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
23,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB