NAV lab Sweden AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med att konsultera, utveckla, stötta och driva mötesplatser och nätverk för hållbar samhällsutveckling, innovation och lärande med tillägg av produktion av media material, böcker, scenframträdanden, presentationer och moderatoruppdrag samt äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13441 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- NAV lab Sweden ABReg 2015-09-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 044 439 | 950 576 | 1 282 288 | 2 666 223 | 1 313 901 |
| Övriga externa kostnader | 611 967 | 739 442 | 962 731 | - | - |
| Personalkostnader | 173 765 | −39 858 | 297 706 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 179 148 | 84 335 | −180 523 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 178 608 | 84 056 | −180 121 | 41 527 | 59 741 |
| Resultat före skatt | 178 608 | 84 056 | −134 121 | - | - |
| Årets resultat | 149 468 | 84 056 | −134 121 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 20 000 | 20 000 | 20 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 557 354 | 325 102 | 528 914 | - | - |
| Kassa & bank | 154 674 | 55 582 | 146 550 | - | - |
| Summa tillgångar | 577 354 | 345 102 | 548 914 | - | - |
| Eget kapital | 324 313 | 174 844 | 90 788 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 253 041 | 170 258 | 458 126 | - | - |
| Soliditet (%) | 56,2 % | 50,7 % | 16,5 % | 22,7 % | 38,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,9 % jämfört med 2024, till 1,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 149 tkr, en nettomarginal på 14,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 56,2 % vid årets slut, upp från 22,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB