Aktivt företag
NEEXT AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Uthyrning av fordon. Transporttjänster. Köpa och sälja transporter. Förmedling av varor.
- Registrerat
- 26 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 42990 Diverse övriga anläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gryt 345
- Postnummer & ort
- 70594 ÖREBRO
- Registrerat namn
- NEEXT ABReg 2022-10-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
109,6 mkr
▼ 13,7 %Årets resultat
116 tkr
▼ 95,4 %Tillgångar
5,4 mkr
▼ 13,3 %Eget kapital
2,5 mkr
▼ 3,2 %Soliditet
61,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
590 tkr
▼ 63,1 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 25,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 109 597 000 | 127 039 000 | 4 844 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 274 000 | 1 784 000 | - |
| Personalkostnader | 964 000 | 573 000 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 127 000 | 4 280 000 | - |
| Resultat e. fin. poster | 52 000 | 4 286 000 | 98 000 |
| Resultat före skatt | 152 000 | 3 145 000 | - |
| Årets resultat | 116 000 | 2 501 000 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 160 000 | 645 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 5 266 000 | 5 613 000 | - |
| Kassa & bank | 590 000 | 1 599 000 | - |
| Summa tillgångar | 5 426 000 | 6 258 000 | - |
| Eget kapital | 2 520 000 | 2 604 000 | - |
| Långfristiga skulder | 1 530 000 | 0 | - |
| Kortfristiga skulder | 336 000 | 2 513 000 | - |
| Soliditet (%) | 61,7 % | 56,1 % | 16,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 13,7 % jämfört med 2023, till 109,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 116 tkr, en nettomarginal på 0,1 %.
- Soliditeten var 61,7 % vid årets slut, upp från 16,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,7 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
109,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB