Aktivt företag
NELI Specialtransport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
Bolaget skall bedriva transport, speditionsverksamhet, logistik, gods, mäss- och utställningsarrangemang, sportevents, bud samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52250 Logistikverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hålstensvägen 6
- Postnummer & ort
- 44637 ÄLVÄNGEN
- Registrerat namn
- NELI Specialtransport ABReg 2021-05-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,0 mkr
▲ 11,9 %Årets resultat
442 tkr
▼ 21,6 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 10,9 %Eget kapital
916 tkr
▼ 14,7 %Soliditet
64,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▼ 0,7 %Totala skulder
688 tkr
▲ 39,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 024 052 | 7 168 549 | 8 148 121 | 4 843 530 | 4 843 530 |
| Övriga externa kostnader | 371 712 | 411 730 | 597 388 | 300 747 | - |
| Personalkostnader | 897 021 | 815 517 | 920 449 | 221 533 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 733 699 | 942 006 | 326 762 | 846 533 | - |
| Resultat e. fin. poster | 754 804 | 968 873 | 311 315 | 846 197 | 846 197 |
| Resultat före skatt | 561 804 | 718 873 | 222 315 | 629 197 | - |
| Årets resultat | 441 822 | 563 385 | 177 771 | 495 007 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 13 516 | 20 273 | 27 030 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 339 045 | 2 101 864 | 1 627 601 | 1 334 484 | - |
| Kassa & bank | 1 461 954 | 1 472 499 | 1 367 950 | 871 270 | - |
| Summa tillgångar | 2 352 561 | 2 122 137 | 1 654 631 | 1 334 484 | - |
| Eget kapital | 915 985 | 1 074 163 | 510 778 | 520 007 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 687 576 | 491 974 | 837 853 | 597 477 | - |
| Soliditet (%) | 64,2 % | 71,4 % | 45,6 % | 51,9 % | 51,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 11,9 % jämfört med 2024, till 8,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 442 tkr, en nettomarginal på 5,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 64,2 % vid årets slut, upp från 51,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, logistikverksamhet (SNI 52250). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
48,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Älvängen
Andra registrerade bolag med säte i Älvängen.
- 1TED ABAB
- Å-M:s Inredningssnickeri ABAB
- A.Hurtigs Mekaniska ABAB
- Aarrepalos Grävtjänst ABAB
- AC-, Bil- & Däckservice ABAB
- Acina Redovisning ABAB
- Adelt Consulting ABAB
- Advisiam ABAB