Aktivt företag
Nellie Inreder AB
Översikt
Bolaget ska bedriva inredning och homestyling samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalarörsvägen 5
- Postnummer & ort
- 35271 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Nellie Inreder ABReg 2019-06-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
145 tkr
▼ 36,8 %Årets resultat
23 tkr
▲ 189,4 %Tillgångar
145 tkr
▲ 0,2 %Eget kapital
100 tkr
▲ 29,7 %Soliditet
68,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
70 tkr
▲ 4,9 %Totala skulder
45 tkr
▼ 33,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 145 050 | 229 521 | 117 600 | 163 652 | 313 726 |
| Övriga externa kostnader | 35 731 | 57 185 | 38 203 | 50 851 | 29 432 |
| Personalkostnader | 43 183 | 140 732 | 16 451 | 74 427 | 14 718 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 22 682 | −25 662 | 58 146 | −92 519 | 31 472 |
| Resultat e. fin. poster | 22 933 | −25 645 | 58 184 | −92 522 | 31 472 |
| Resultat före skatt | 22 933 | −25 645 | 58 184 | −92 522 | 31 472 |
| Årets resultat | 22 933 | −25 645 | 58 184 | −92 522 | 31 472 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 200 | 8 000 | 12 800 | 17 600 |
| Omsättningstillgångar | 145 413 | 141 875 | 132 838 | 63 409 | 163 898 |
| Kassa & bank | 69 950 | 66 663 | 50 137 | 61 996 | 76 301 |
| Summa tillgångar | 145 413 | 145 075 | 140 838 | 76 209 | 181 498 |
| Eget kapital | 100 145 | 77 212 | 102 857 | 44 674 | 137 196 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 45 268 | 67 863 | 37 981 | 31 535 | 44 302 |
| Soliditet (%) | 68,9 % | 53,2 % | 73,0 % | 58,6 % | 75,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 36,8 % jämfört med 2024, till 145 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 23 tkr, en nettomarginal på 15,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 68,9 % vid årets slut, upp från 58,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, inredningsdesign (SNI 74130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
145 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 11:11 Bygg ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1407 Consulting ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB