Aktivt företag
Nelly Nilsson Nyberg AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom skapande och formgivning, dels genom textilverksamhet, illustration, och grafisk design men även pedagogisk verksamhet inom skapande. Bolaget ska även bedriva försäljning av egendesignade produkter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Väpnaregatan 33
- Postnummer & ort
- 28150 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Nelly Nilsson Nyberg ABReg 2021-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
305 tkr
▲ 79,9 %Årets resultat
3 tkr
▼ 63,3 %Tillgångar
101 tkr
▲ 7,0 %Eget kapital
31 tkr
▲ 8,9 %Soliditet
30,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
63 tkr
▲ 6,0 %Totala skulder
70 tkr
▲ 6,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 305 107 | 169 633 | 170 619 | 199 836 |
| Övriga externa kostnader | 42 068 | 30 006 | 24 463 | - |
| Personalkostnader | 244 967 | 121 109 | 126 083 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 241 | 7 874 | 3 572 | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 246 | 7 909 | 3 448 | −6 972 |
| Resultat före skatt | 3 246 | 7 909 | 3 448 | - |
| Årets resultat | 2 530 | 6 888 | 3 448 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 100 992 | 94 419 | 90 443 | - |
| Kassa & bank | 62 560 | 59 044 | 50 487 | - |
| Summa tillgångar | 100 992 | 94 419 | 90 443 | - |
| Eget kapital | 30 894 | 28 364 | 21 476 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 70 098 | 66 055 | 68 967 | - |
| Soliditet (%) | 30,6 % | 30,0 % | 23,7 % | 22,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 79,9 % jämfört med 2024, till 305 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 30,6 % vid årets slut, upp från 22,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+79,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,1 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
305 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB