Aktivt företag
Neon Light Consulting AB
Översikt
Försäljning, implementation och deployment av molntjänster.
- Registrerat
- 6 september 2010
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 95432 GAMMELSTAD
- Registrerat namn
- Neon Light Consulting ABReg 2018-03-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,2 mkr
▲ 8,6 %Årets resultat
49 tkr
▼ 84,8 %Tillgångar
1,1 mkr
▼ 36,9 %Eget kapital
817 tkr
▼ 30,1 %Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
170 tkr
▼ 13,2 %Totala skulder
172 tkr
▼ 62,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 229 900 | 2 975 263 | 2 645 527 | 2 387 358 | 1 254 824 |
| Övriga externa kostnader | 661 477 | 813 238 | 695 998 | - | - |
| Personalkostnader | 1 644 469 | 1 585 393 | 1 346 194 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 937 817 | 576 458 | 660 021 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 78 996 | 424 134 | 642 202 | 610 854 | 82 468 |
| Resultat före skatt | 78 996 | 424 134 | 542 202 | - | - |
| Årets resultat | 48 803 | 321 891 | 418 590 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 13 816 | 842 516 | 961 877 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 074 364 | 882 904 | 944 577 | - | - |
| Kassa & bank | 170 131 | 195 910 | 291 577 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 088 180 | 1 725 420 | 1 906 454 | - | - |
| Eget kapital | 816 552 | 1 167 749 | 1 295 858 | - | - |
| Långfristiga skulder | 191 448 | 463 815 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | −19 820 | −6 144 | 510 596 | - | - |
| Soliditet (%) | 82,0 % | 72,0 % | 72,0 % | 66,0 % | 38,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 7 år i rad, från 204 tkr (2018) till 3,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 82,0 % vid årets slut, upp från 66,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
29,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,0 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gammelstad
Andra registrerade bolag med säte i Gammelstad.
- A Couple ABAB
- AB Charlotte LindmarkAB
- Abeth ABAB
- Acala ABAB
- Aira Consulting ABAB
- Aksin Förvaltning ABAB
- Aktab Sverige ABAB
- Aktiebolaget Björn och AlmirAB