Aktivt företag
Neptunium AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget ska importera och distribuera alkoholhaltiga drycker och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46340 Partihandel med drycker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tulegatan 2A
- Postnummer & ort
- 11358 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Neptunium ABReg 2016-05-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,0 mkr
▲ 21,7 %Årets resultat
1,4 mkr
▲ 23,7 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 11,1 %Eget kapital
4,8 mkr
▲ 9,8 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
3,5 mkr
▲ 5,6 %Totala skulder
706 tkr
▲ 20,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 001 254 | 10 686 975 | 10 968 479 | 10 210 437 | 9 367 350 |
| Övriga externa kostnader | 1 477 959 | 1 107 213 | - | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 82 013 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 729 291 | 1 206 345 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 800 762 | 1 282 220 | 1 597 921 | 1 782 588 | 1 362 369 |
| Resultat före skatt | 1 800 762 | 1 457 220 | - | - | - |
| Årets resultat | 1 430 646 | 1 156 947 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 000 | 5 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 530 341 | 4 978 576 | - | - | - |
| Kassa & bank | 3 464 655 | 3 281 648 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 5 535 341 | 4 983 576 | - | - | - |
| Eget kapital | 4 829 399 | 4 398 753 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 705 942 | 584 823 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 88,0 % | 83,0 % | 78,0 % | 64,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 21,7 % jämfört med 2024, till 13,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 11,0 %.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 78,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med drycker (SNI 46340). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB