Aktivt företag
NGM Fysio AB
Översikt
Bolaget kommer att bedriva verksamhet inom fysioterapi såsom bedömning, behandling och rådgivning. Bolaget skall även utföra tjänster såsom massage, friskvård samt fotvård samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Prästerydsvägen 34
- Postnummer & ort
- 44140 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- NGM Fysio ABReg 2020-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
891 tkr
▼ 40,3 %Årets resultat
238 tkr
▲ 70,8 %Tillgångar
864 tkr
▲ 24,4 %Eget kapital
315 tkr
▲ 27,5 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
345 tkr
▲ 242,7 %Totala skulder
65 tkr
▼ 8,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 890 704 | 1 490 731 | 1 474 155 | 1 252 498 | 1 006 000 |
| Övriga externa kostnader | 339 474 | 342 726 | 339 460 | 290 386 | - |
| Personalkostnader | 541 353 | 836 660 | 813 351 | 494 184 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 408 477 | 211 759 | 216 344 | 362 870 | - |
| Resultat e. fin. poster | 408 558 | 250 166 | 216 091 | 354 747 | 164 000 |
| Resultat före skatt | 301 107 | 167 647 | 166 091 | 265 356 | - |
| Årets resultat | 237 837 | 139 250 | 131 177 | 210 076 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 395 903 | 497 303 | 314 884 | 359 884 | - |
| Omsättningstillgångar | 468 365 | 197 697 | 397 890 | 378 763 | - |
| Kassa & bank | 344 830 | 100 624 | 235 324 | 268 027 | - |
| Summa tillgångar | 864 268 | 695 000 | 712 774 | 738 647 | - |
| Eget kapital | 314 808 | 246 971 | 307 721 | 376 544 | - |
| Långfristiga skulder | 5 415 | - | 0 | 1 948 | - |
| Kortfristiga skulder | 59 300 | 70 735 | 110 278 | 115 380 | - |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 78,6 % | 76,0 % | 77,3 % | 53,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 40,3 % jämfört med 2024, till 891 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 238 tkr, en nettomarginal på 26,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
45,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−40,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
75,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
891 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB