Aktivt företag
NHfem Fastigheter AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Solbackevägen 10
- Postnummer & ort
- 61136 NYKÖPING
- Registrerat namn
- NHfem Fastigheter ABReg 2023-12-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 0,6 %Årets resultat
7 tkr
▲ 223,1 %Tillgångar
13,6 mkr
▲ 91,8 %Eget kapital
5,0 mkr
▲ 507,0 %Soliditet
36,5 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
7,5 mkr
▲ 20,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 403 450 | 1 394 509 | 1 366 410 | 1 200 000 | 642 000 |
| Övriga externa kostnader | 786 868 | 602 151 | 652 636 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 470 202 | 641 654 | 666 750 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 357 115 | 405 009 | 385 292 | 202 000 | 407 000 |
| Resultat före skatt | 7 115 | 5 009 | 385 292 | - | - |
| Årets resultat | 7 115 | 2 202 | 304 905 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 167 949 | 4 118 681 | 4 269 384 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 391 537 | 2 952 188 | 3 119 529 | - | - |
| Kassa & bank | - | 339 291 | 99 444 | - | - |
| Summa tillgångar | 13 559 486 | 7 070 869 | 7 388 913 | - | - |
| Eget kapital | 4 951 676 | 815 761 | 813 559 | - | - |
| Långfristiga skulder | 6 748 000 | 5 202 000 | 5 514 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 788 610 | 1 053 108 | 1 061 354 | - | - |
| Soliditet (%) | 36,5 % | 11,5 % | 11,0 % | 5,7 % | 6,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 1,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 36,5 % vid årets slut, upp från 5,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
33,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB