Aktivt företag
Niiranen IT-konsult AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-branschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Floravägen 21
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Niiranen IT-konsult ABReg 2022-05-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 0,5 %Årets resultat
485 tkr
▼ 0,9 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 12,1 %Eget kapital
757 tkr
▲ 12,6 %Soliditet
71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
924 tkr
▲ 19,7 %Totala skulder
333 tkr
▲ 17,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 420 785 | 1 414 406 | 1 074 000 |
| Övriga externa kostnader | 29 938 | 17 448 | - |
| Personalkostnader | 798 809 | 797 273 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 592 038 | 599 685 | - |
| Resultat e. fin. poster | 612 184 | 615 829 | 593 000 |
| Resultat före skatt | 612 184 | 615 829 | - |
| Årets resultat | 484 886 | 489 177 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 238 516 | 1 104 587 | - |
| Kassa & bank | 924 305 | 772 232 | - |
| Summa tillgångar | 1 238 516 | 1 104 587 | - |
| Eget kapital | 756 715 | 671 830 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 333 301 | 284 257 | - |
| Soliditet (%) | 71,0 % | 71,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 1,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 485 tkr, en nettomarginal på 34,1 %.
- Soliditeten var 71,0 % vid årets slut, upp från 65,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
64,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB