Aktivt företag
Niji Esoki Solna AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Japansk sushi och varmrätt.
- Registrerat
- 6 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10850 Tillverkning av lagad mat och färdigrätter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gävlegatan 36 A
- Postnummer & ort
- 11368 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Niji Esoki Solna ABReg 2021-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,0 mkr
▲ 51,6 %Årets resultat
-114 tkr
▼ 313,1 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 360,0 %Eget kapital
63 tkr
▼ 18,3 %Soliditet
5,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 757,5 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 507,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 040 871 | 2 664 903 | 386 388 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 010 543 | 863 517 | - | 1 311 |
| Personalkostnader | 1 004 492 | 781 239 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −111 516 | 71 720 | - | −1 311 |
| Resultat e. fin. poster | −114 125 | 66 983 | 0 | −1 311 |
| Resultat före skatt | −114 125 | 66 983 | - | −1 311 |
| Årets resultat | −114 125 | 53 546 | - | −1 311 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 138 000 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 130 676 | 275 824 | - | 1 798 |
| Kassa & bank | 1 082 078 | 126 191 | - | 1 798 |
| Summa tillgångar | 1 268 676 | 275 824 | - | 1 798 |
| Eget kapital | 63 110 | 77 235 | - | 23 689 |
| Långfristiga skulder | 894 699 | 25 832 | - | 83 500 |
| Kortfristiga skulder | 310 867 | 172 757 | - | −105 391 |
| Soliditet (%) | 5,0 % | 28,0 % | 25,8 % | 1317,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 386 tkr (2023) till 4,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 114 tkr, en nettomarginal på −2,8 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 5,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av lagad mat och färdigrätter (SNI 10850). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+223,4 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
3,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB