Aktivt företag
Nika Nautic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Aktiebolaget ska utföra lagning och utveckling av dyk-, ytlivräddning-, paddlings- och seglingsdräkter. Provtryckning och lagning av kemdräkter. Försäljning av ovan nämnda dräkter och konfektion. Konsultation och arbete inom den nautiska sektorn.
- Registrerat
- 27 januari 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33110 Reparation och underhåll av metallvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tångrevsvägen 17A
- Postnummer & ort
- 30239 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Nika Nautic ABReg 2015-01-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
423 tkr
▲ 37,0 %Årets resultat
43 tkr
▲ 69,7 %Tillgångar
520 tkr
▲ 9,2 %Eget kapital
246 tkr
▲ 21,1 %Soliditet
57,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
208 tkr
▼ 42,7 %Totala skulder
207 tkr
▲ 6,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 422 583 | 308 554 | 174 781 | 357 000 | 256 000 |
| Övriga externa kostnader | 40 842 | 24 326 | 31 832 | - | - |
| Personalkostnader | 78 088 | 55 104 | 28 706 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 42 276 | 20 045 | 17 009 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 42 534 | 20 574 | 16 846 | 110 000 | 51 000 |
| Resultat före skatt | 54 534 | 32 574 | 34 846 | - | - |
| Årets resultat | 42 931 | 25 294 | 26 940 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 520 491 | 476 835 | 423 585 | - | - |
| Kassa & bank | 208 252 | 363 699 | 280 030 | - | - |
| Summa tillgångar | 520 491 | 476 835 | 423 585 | - | - |
| Eget kapital | 246 026 | 203 094 | 177 800 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 207 465 | 194 741 | 154 785 | - | - |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 56,0 % | 59,0 % | 59,0 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 175 tkr (2023) till 423 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 43 tkr, en nettomarginal på 10,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av metallvaror (SNI 33110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+37,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
423 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB