Aktivt företag
Niklas Högström Gaming AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Aktiebolaget ska bedriva e-sports verksamhet dvs streaming, kommentatorskap, utbildning, coaching samt försäljning av tillbehör.
- Registrerat
- 20 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 60390 Annan distribution av medieinnehåll
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Borgens Allè 3B
- Postnummer & ort
- 24439 KÄVLINGE
- Registrerat namn
- Niklas Högström Gaming ABReg 2016-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
609 tkr
▼ 41,4 %Årets resultat
182 kr
▼ 99,9 %Tillgångar
572 tkr
▼ 42,6 %Eget kapital
268 tkr
▲ 0,1 %Soliditet
46,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
425 tkr
▼ 54,0 %Totala skulder
289 tkr
▼ 49,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 609 388 | 1 039 063 | 1 194 781 | 733 447 | 938 240 |
| Övriga externa kostnader | 70 900 | 93 839 | 97 264 | 93 626 | 75 161 |
| Personalkostnader | 639 001 | 635 533 | 630 816 | 817 206 | 973 637 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −140 723 | 273 570 | 432 526 | −249 348 | −191 904 |
| Resultat e. fin. poster | −141 106 | 273 449 | 432 270 | −249 997 | −191 906 |
| Resultat före skatt | 1 294 | 204 749 | 358 570 | −143 997 | 2 094 |
| Årets resultat | 182 | 162 254 | 312 993 | −143 997 | 81 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 30 286 | 40 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 541 405 | 956 667 | 743 159 | 384 942 | 902 121 |
| Kassa & bank | 425 150 | 924 372 | 313 424 | 360 619 | 838 123 |
| Summa tillgångar | 571 691 | 996 667 | 743 159 | 384 942 | 902 121 |
| Eget kapital | 267 850 | 267 668 | 365 414 | 52 421 | 266 418 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 288 841 | 571 599 | 289 045 | 317 521 | 514 703 |
| Soliditet (%) | 46,9 % | 38,2 % | 57,0 % | 13,6 % | 38,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 609 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 182 kr, en nettomarginal på 0,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 46,9 % vid årets slut, upp från 13,6 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, annan distribution av medieinnehåll (SNI 60390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−23,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−41,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−10,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
609 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kävlinge
Andra registrerade bolag med säte i Kävlinge.
- 2 kokke med venner ABAB
- 2M Fastighets ABAB
- 2XL Online ABAB
- 3ka Metrics ABAB
- 70 - 70 Management ABAB
- A & J Gripsjorden Fastighet och Consulting ABAB
- A Holmquist Redovisning ABAB
- AB Bluecom W.E.F.SAB