Aktivt företag
Niklas Wendin AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT och organisationsutveckling, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 oktober 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gamla Särövägen 34
- Postnummer & ort
- 43651 HOVÅS
- Registrerat namn
- Niklas Wendin ABReg 2024-10-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,9 mkr
▲ 59,6 %Årets resultat
193 tkr
▼ 63,5 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 26,1 %Eget kapital
538 tkr
▼ 2,9 %Soliditet
64,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
257 tkr
▼ 51,8 %Totala skulder
389 tkr
▲ 84,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 871 402 | 1 172 341 | 1 172 340 |
| Övriga externa kostnader | 408 244 | 158 842 | 158 842 |
| Personalkostnader | 1 111 374 | 121 577 | 121 577 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 351 784 | 891 921 | 891 921 |
| Resultat e. fin. poster | 348 714 | 891 944 | 891 944 |
| Resultat före skatt | 252 714 | 667 944 | 667 944 |
| Årets resultat | 193 014 | 529 084 | 529 084 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 357 691 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 889 607 | 988 777 | 988 777 |
| Kassa & bank | 257 410 | 534 485 | 534 485 |
| Summa tillgångar | 1 247 298 | 988 777 | 988 777 |
| Eget kapital | 538 099 | 554 084 | 554 084 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 389 200 | 210 693 | 210 693 |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 74,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 59,6 % jämfört med 2025, till 1,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 193 tkr, en nettomarginal på 10,3 %.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut, ned från 74,0 % (2025).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+59,6 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
35,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-09-30)
Registrerad: 2026-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-11-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB