Aktivt företag
Nikomeli AB
Översikt
Bolaget skall tillhandahålla redovisningstjänster och därtill förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 september 2004
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tillfällavägen 15
- Postnummer & ort
- 43363 SÄVEDALEN
- Registrerat namn
- Nikomeli ABReg 2019-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 1,4 %Årets resultat
-11 tkr
▼ 111,9 %Tillgångar
501 tkr
▼ 12,5 %Eget kapital
239 tkr
▼ 20,4 %Soliditet
51,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
268 tkr
▲ 37,0 %Totala skulder
235 tkr
▲ 6,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 363 695 | 1 345 304 | 1 291 000 | 822 000 | 542 297 |
| Övriga externa kostnader | 638 461 | 441 511 | - | - | 401 621 |
| Personalkostnader | 727 456 | 723 776 | - | - | 188 925 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −33 951 | 187 822 | - | - | −48 249 |
| Resultat e. fin. poster | −34 815 | 187 770 | 128 000 | 60 000 | −56 465 |
| Resultat före skatt | −9 815 | 136 770 | - | - | −56 465 |
| Årets resultat | −11 392 | 96 001 | - | - | −56 465 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 108 962 | 79 171 | - | - | 5 680 |
| Omsättningstillgångar | 391 755 | 492 933 | - | - | 102 001 |
| Kassa & bank | 267 971 | 195 653 | - | - | 32 882 |
| Summa tillgångar | 500 717 | 572 104 | - | - | 107 681 |
| Eget kapital | 239 300 | 300 692 | - | - | 25 386 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 235 417 | 220 412 | - | - | 82 295 |
| Soliditet (%) | 51,9 % | 59,6 % | 55,1 % | 37,4 % | 23,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 139 tkr (2020) till 1,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 11 tkr, en nettomarginal på −0,8 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 51,9 % vid årets slut, upp från 37,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+25,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−4,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sävedalen
Andra registrerade bolag med säte i Sävedalen.
- 2-steget Förvaltnings ABAB
- 2211 Group ABAB
- 3steget ABAB
- 423 Bemanning & Allservice ABAB
- 47:ans Sallader & Delikatesser ABAB
- 4GOLF SWEDEN ABAB
- 925 Consulting ABAB
- 925 Holding ABAB