Aktivt företag

Nilsesgården Aktiebolag

AB Org.nr 5563312437
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-12

Bolaget skall driva jordbruk, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
27 augusti 1988
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 01420 Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Vibberbo 202
Postnummer & ort
77691 HEDEMORA
Registrerat namn
Nilsesgården AktiebolagReg 1988-08-27

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,4 mkr
▲ 34,1 %
Årets resultat
789 tkr
▲ 217,9 %
Tillgångar
8,7 mkr
▲ 8,1 %
Eget kapital
6,4 mkr
▲ 14,0 %
Soliditet
82,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 321,7 %
Totala skulder
1,3 mkr
▼ 9,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 356 558 2 503 751 2 792 027 2 592 717 2 272 569
Övriga externa kostnader 887 730 1 396 822 1 220 738 821 160 803 701
Personalkostnader 677 087 729 458 757 939 712 841 688 798
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 808 877 −233 094 931 266 1 087 629 541 956
Resultat e. fin. poster 961 503 −110 818 1 004 786 1 137 077 603 424
Resultat före skatt 961 503 276 182 804 786 337 077 603 424
Årets resultat 788 646 248 073 701 653 276 623 486 409
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 049 221 2 941 783 2 750 767 2 760 660 1 879 646
Omsättningstillgångar 5 652 272 5 105 679 5 694 604 4 260 196 4 499 669
Kassa & bank 1 321 233 313 318 1 915 253 782 199 1 771 130
Summa tillgångar 8 701 493 8 047 462 8 445 371 7 020 856 6 379 315
Eget kapital 6 426 783 5 638 137 5 390 064 4 688 411 4 411 788
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 312 210 1 446 825 1 705 807 1 182 945 1 618 027
Soliditet (%) 82,6 % 79,6 % 76,5 % 80,0 % 74,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 34,1 % jämfört med 2024, till 3,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 789 tkr, en nettomarginal på 23,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 82,6 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Nilsesgården Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-16

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-04-14 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-10-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-02-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-02-24 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2019-12-02 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Hedemora

Andra registrerade bolag med säte i Hedemora.

Alla företag i Hedemora →