Aktivt företag
Nilsmed AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att verka inom konsultverksamhet inom medicin, biologi och relaterad teknik, medicinsk vård och behandling, presentationsteknik och föreläsningsverksamhet, multimedia-framställning och pedagogik, värdepappershantering samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 72101 Bioteknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rängs Byväg 419
- Postnummer & ort
- 23691 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Nilsmed ABReg 2020-10-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
297 tkr
▲ 0,9 %Årets resultat
210 tkr
▲ 3,3 %Tillgångar
705 tkr
▼ 11,8 %Eget kapital
353 tkr
▼ 22,1 %Soliditet
62,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
602 tkr
▼ 21,8 %Totala skulder
240 tkr
▲ 2,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 296 916 | 294 309 | 312 956 | 488 048 |
| Övriga externa kostnader | 28 849 | 37 035 | 34 695 | 51 520 |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 268 067 | 257 274 | 278 261 | 436 528 |
| Resultat e. fin. poster | 265 415 | 257 382 | 278 261 | 436 528 |
| Resultat före skatt | 265 415 | 257 382 | 278 261 | 324 528 |
| Årets resultat | 209 589 | 202 918 | 220 411 | 255 081 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 705 325 | 799 760 | 537 397 | 497 136 |
| Kassa & bank | 601 788 | 769 640 | 520 621 | 460 125 |
| Summa tillgångar | 705 325 | 799 760 | 537 397 | 497 136 |
| Eget kapital | 352 999 | 453 410 | 250 492 | 280 081 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 240 326 | 234 350 | 174 905 | 105 055 |
| Soliditet (%) | 62,7 % | 67,8 % | 63,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2023, 297 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 210 tkr, en nettomarginal på 70,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 62,7 % vid årets slut, ned från 74,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, bioteknisk forskning och utveckling (SNI 72101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
90,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
70,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−2,6 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
59,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-09-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB
- 2reniec ABAB