Aktivt företag
Nilssons teknikservice AB
Översikt
Bolaget skall bedriva underhåll av fastigheter. Så som underhåll av grönytor, beskärning av häckar, plogning och sandning. Bolaget skall även bedriva verkstad riktad mot gräsklippare, trädgårdstraktorer och fritidsbåtar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 januari 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra Storgatan 12V
- Postnummer & ort
- 61134 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Nilssons teknikservice ABReg 2024-02-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,1 mkr
▲ 46,2 %Årets resultat
211 tkr
▲ 17,9 %Tillgångar
627 tkr
▼ 30,6 %Eget kapital
416 tkr
▲ 103,5 %Soliditet
66,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▼ 96,4 %Totala skulder
212 tkr
▼ 69,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 079 028 | 2 106 001 |
| Övriga externa kostnader | 1 022 177 | 808 923 |
| Personalkostnader | 1 515 315 | 926 651 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 309 149 | 237 981 |
| Resultat e. fin. poster | 280 412 | 229 850 |
| Resultat före skatt | 280 412 | 229 850 |
| Årets resultat | 211 402 | 179 304 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 557 985 | 671 457 |
| Omsättningstillgångar | 69 495 | 232 759 |
| Kassa & bank | 2 076 | 57 586 |
| Summa tillgångar | 627 480 | 904 216 |
| Eget kapital | 415 706 | 204 304 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 211 774 | 699 912 |
| Soliditet (%) | 66,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 46,2 % jämfört med 2024, till 3,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 211 tkr, en nettomarginal på 6,9 %.
- Soliditeten var 66,0 % vid årets slut, upp från 23,0 % (2024).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,33).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+46,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
50,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB