Aktivt företag
Nisses Konditori Eftr. Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall driva bageri- och konditorirörelse ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 augusti 1975
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10710 Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Höjavägen 24
- Postnummer & ort
- 26252 ÄNGELHOLM
- Registrerat namn
- Nisses Konditori Eftr. AktiebolagReg 1998-02-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,5 mkr
▲ 7,4 %Årets resultat
270 tkr
▲ 10,9 %Tillgångar
4,0 mkr
▼ 44,6 %Eget kapital
582 tkr
▼ 84,8 %Soliditet
20,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
16
Medelantal
Kassa & bank
664 tkr
▼ 58,5 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 3,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 13 505 566 | 12 570 258 | 12 355 000 | 11 227 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 594 469 | 1 672 571 | - | - |
| Personalkostnader | 8 533 202 | 7 860 986 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 300 115 | 388 051 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 247 662 | 317 891 | −25 000 | 307 000 |
| Resultat före skatt | 347 662 | 317 891 | - | - |
| Årets resultat | 269 844 | 243 256 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 341 857 | 4 903 223 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 697 144 | 2 383 682 | - | - |
| Kassa & bank | 663 728 | 1 597 846 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 039 001 | 7 286 905 | - | - |
| Eget kapital | 582 345 | 3 832 318 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 034 296 | 1 082 968 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 152 417 | 2 001 676 | - | - |
| Soliditet (%) | 20,0 % | 57,0 % | 59,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 11,2 mkr (2022) till 13,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 270 tkr, en nettomarginal på 2,0 %.
- Soliditeten var 20,0 % vid årets slut, ned från 66,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,79).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
46,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
844 tkr
16 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ängelholm
Andra registrerade bolag med säte i Ängelholm.
- 0431 BYGGTJÄNST ABAB
- 1337 bemanning ABAB
- 1994 Invest ABAB
- 19Hundra AktiebolagAB
- 1st Fiedler ABAB
- 2525 & LiQuids ABAB
- 2Prove ABAB
- 3 Gräv i Ängelholm ABAB