Aktivt företag
Nivika Grusplanen AB
Översikt
Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2007
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Refugen 6
- Postnummer & ort
- 33144 VÄRNAMO
- Registrerat namn
- Nivika Grusplanen ABReg 2026-10-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▼ 10,9 %Årets resultat
770 tkr
▼ 14,3 %Tillgångar
3,9 mkr
▼ 0,7 %Eget kapital
2,2 mkr
▲ 14,1 %Soliditet
55,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 14,6 %Totala skulder
1,7 mkr
▼ 14,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 647 924 | 1 850 019 | 1 724 537 | 1 691 000 | 1 542 000 |
| Övriga externa kostnader | 116 810 | 165 804 | 477 756 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 15 399 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 055 140 | 1 238 102 | 1 287 221 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 970 923 | 1 135 980 | 1 191 428 | 1 087 000 | 957 000 |
| Resultat före skatt | 970 923 | 1 135 980 | 1 191 428 | - | - |
| Årets resultat | 770 218 | 899 000 | 945 580 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 677 711 | 2 714 397 | 2 751 083 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 246 309 | 1 237 993 | 1 723 444 | - | - |
| Kassa & bank | 1 105 056 | 963 871 | 1 519 206 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 924 020 | 3 952 390 | 4 474 527 | - | - |
| Eget kapital | 2 191 223 | 1 921 006 | 2 022 006 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 217 740 | 1 457 296 | 1 696 852 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 515 057 | 574 088 | 755 669 | - | - |
| Soliditet (%) | 55,8 % | 48,6 % | 45,2 % | 34,7 % | 22,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 10,9 % jämfört med 2024, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 770 tkr, en nettomarginal på 46,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 55,8 % vid årets slut, upp från 34,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
64,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
46,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Värnamo
Andra registrerade bolag med säte i Värnamo.
- 1space ABAB
- 2.0 Pulverlackering Vmo ABAB
- 2023 Consulting ABAB
- 3manwill ABAB
- 3T Redovisning ABAB
- 402m Trading ABAB
- 4U JISO ABAB
- 5emlogo ABAB