Aktivt företag
Nöjet Club AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolaget skall bedriva eventverksamhet i Sverige och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jutarumsvägen 4
- Postnummer & ort
- 30291 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Nöjet Club ABReg 2022-11-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,4 mkr
▲ 11,3 %Årets resultat
2,5 mkr
▼ 5,3 %Tillgångar
5,6 mkr
▲ 9,6 %Eget kapital
3,6 mkr
▲ 31,5 %Soliditet
63,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
5,0 mkr
▲ 8,5 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 15,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 9 355 779 | 8 402 315 | 8 178 633 |
| Övriga externa kostnader | 1 722 228 | 1 433 069 | - |
| Personalkostnader | 870 866 | 965 442 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 108 596 | 2 616 677 | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 166 316 | 2 741 650 | 3 384 042 |
| Resultat före skatt | 3 166 316 | 3 341 650 | - |
| Årets resultat | 2 509 955 | 2 649 707 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 44 800 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 5 559 908 | 5 113 433 | - |
| Kassa & bank | 4 954 515 | 4 564 415 | - |
| Summa tillgångar | 5 604 708 | 5 113 433 | - |
| Eget kapital | 3 559 955 | 2 708 159 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 044 753 | 2 405 274 | - |
| Soliditet (%) | 63,5 % | 53,0 % | 66,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 8,2 mkr (2023) till 9,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr, en nettomarginal på 26,8 %.
- Soliditeten var 63,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
33,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
70,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-10-31)
Registrerad: 2025-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB