Aktivt företag
Noor Engineering AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom kvalitet, test och verifiering samt uppbyggnad av testorganisationer. Även utbildningsverksamhet inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71200 Teknisk provning och analys
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Salviagatan 3A
- Postnummer & ort
- 42440 ANGERED
- Registrerat namn
- Noor Engineering ABReg 2015-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
13,7 mkr
▲ 9,3 %Årets resultat
2,5 mkr
▼ 12,8 %Tillgångar
6,9 mkr
▼ 14,4 %Eget kapital
5,0 mkr
▲ 1,9 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
11
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 47,8 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 39,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 733 463 | 12 564 975 | 9 882 029 | 4 714 630 | 5 054 556 |
| Övriga externa kostnader | 1 085 054 | 574 653 | 625 046 | 430 904 | 347 115 |
| Personalkostnader | 6 978 571 | 6 662 720 | 5 356 389 | 2 879 897 | 2 754 523 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 949 836 | 3 604 262 | 3 902 385 | 992 720 | 1 952 918 |
| Resultat e. fin. poster | 3 109 143 | 3 608 071 | 3 902 567 | 991 627 | 1 952 130 |
| Resultat före skatt | 3 109 143 | 3 608 071 | 3 902 567 | 991 627 | 1 952 130 |
| Årets resultat | 2 495 439 | 2 863 340 | 3 097 369 | 785 506 | 1 532 224 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 466 786 | 2 000 000 | 0 | 10 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 5 469 539 | 6 100 462 | 5 636 148 | 2 869 144 | 2 939 779 |
| Kassa & bank | 1 242 372 | 840 491 | 1 437 941 | 790 221 | 1 975 574 |
| Summa tillgångar | 6 936 325 | 8 100 462 | 5 636 148 | 2 879 144 | 2 939 779 |
| Eget kapital | 5 014 813 | 4 919 374 | 3 950 035 | 1 947 665 | 2 180 159 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 921 512 | 3 181 088 | 1 686 113 | 931 479 | 759 620 |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 61,0 % | 70,0 % | 67,6 % | 74,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 4,7 mkr (2021) till 13,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr, en nettomarginal på 18,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk provning och analys (SNI 71200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+28,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
49,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
11 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Angered
Andra registrerade bolag med säte i Angered.
- 24 Holding ABAB
- 24 Lab ABAB
- 24 tänder ABAB
- 2D TRANSPORT I GBG ABAB
- 2Partners ABAB
- 2S bygg och akustik ABAB
- 3 Flow Consulting ABAB
- 3-Stads Holding ABAB