Aktivt företag
Noor Food AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Detalj- och partihandel med livsmedelsprodukter.
- Registrerat
- 17 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brännarevägen 2
- Postnummer & ort
- 15155 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Noor Food ABReg 2020-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,5 mkr
Årets resultat
1,0 mkr
▲ 217,1 %Tillgångar
3,1 mkr
▲ 621,3 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 485,5 %Soliditet
50,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
116 tkr
▲ 368,0 %Totala skulder
1,5 mkr
▲ 558,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 463 039 | 0 | 0 | 1 | 186 441 |
| Övriga externa kostnader | 455 832 | 2 493 | 13 347 | 159 541 | 85 469 |
| Personalkostnader | 342 644 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 707 676 | 330 265 | −137 923 | −343 116 | −1 858 |
| Resultat e. fin. poster | 1 706 646 | 330 265 | −137 857 | −343 106 | −1 876 |
| Resultat före skatt | 1 280 646 | 330 265 | −137 857 | −343 106 | −1 876 |
| Årets resultat | 1 016 837 | 320 678 | −137 857 | −343 106 | −1 876 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 45 833 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 082 015 | 433 643 | 89 091 | 35 996 | 479 476 |
| Kassa & bank | 116 390 | 24 871 | 8 464 | 23 309 | 14 653 |
| Summa tillgångar | 3 127 848 | 433 643 | 89 091 | 35 996 | 479 476 |
| Eget kapital | 1 226 295 | 209 458 | −111 220 | −319 982 | 23 124 |
| Långfristiga skulder | 239 598 | 14 598 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 235 955 | 209 587 | 200 311 | 355 978 | 456 352 |
| Soliditet (%) | 50,0 % | 48,3 % | -125,0 % | -888,9 % | 5,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 13,6 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 50,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 73 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,6 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+151,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
82,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,49
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB