Aktivt företag
Nordag solutions AB
Översikt
Bolaget skall idka byggnadsverksamhet, fastighetsförvaltning, lokalvård och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 december 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Parkvägen 1
- Postnummer & ort
- 18648 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Nordag solutions ABReg 2023-12-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▼ 10,7 %Årets resultat
24 tkr
▼ 30,5 %Tillgångar
210 tkr
▼ 42,0 %Eget kapital
83 tkr
▲ 40,1 %Soliditet
39,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
6 tkr
▼ 69,5 %Totala skulder
127 tkr
▼ 57,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 426 271 | 1 597 632 |
| Övriga externa kostnader | 119 520 | 49 048 |
| Personalkostnader | 432 358 | 1 059 679 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 29 764 | 43 608 |
| Resultat e. fin. poster | 29 924 | 42 979 |
| Resultat före skatt | 29 924 | 42 979 |
| Årets resultat | 23 629 | 33 998 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 209 974 | 361 830 |
| Kassa & bank | 5 576 | 18 259 |
| Summa tillgångar | 209 974 | 361 830 |
| Eget kapital | 82 627 | 58 998 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 127 347 | 302 832 |
| Soliditet (%) | 39,4 % | 16,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 10,7 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 24 tkr, en nettomarginal på 1,7 %.
- Soliditeten var 39,4 % vid årets slut, upp från 16,3 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,7 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
713 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB