Aktivt företag
Nordan Familjehem AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Konsulentstöd familjehemsvård och jourplaceringar av barn och unga i familjehem samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87991 Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 5
- Postnummer & ort
- 89121 ÖRNSKÖLDSVIK
- Registrerat namn
- Nordan Familjehem ABReg 2020-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,7 mkr
▲ 25,9 %Årets resultat
930 tkr
▼ 16,9 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 55,2 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 80,3 %Soliditet
67,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
17
Medelantal
Kassa & bank
2,5 mkr
▲ 87,9 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 51,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 10 654 700 | 8 460 708 | 4 132 736 | 248 620 |
| Övriga externa kostnader | 851 551 | 486 658 | 233 968 | 125 783 |
| Personalkostnader | 8 646 921 | 6 018 015 | 3 564 156 | 435 150 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 157 128 | 1 956 035 | 334 612 | −314 062 |
| Resultat e. fin. poster | 1 185 528 | 1 887 758 | 334 411 | −314 062 |
| Resultat före skatt | 1 185 528 | 1 413 022 | 334 411 | −314 062 |
| Årets resultat | 929 996 | 1 119 637 | 327 237 | −314 062 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 701 527 | 2 385 429 | 974 064 | 376 324 |
| Kassa & bank | 2 519 746 | 1 341 258 | 460 302 | 122 328 |
| Summa tillgångar | 3 701 527 | 2 385 429 | 974 064 | 376 324 |
| Eget kapital | 2 087 808 | 1 157 811 | 388 175 | 60 938 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 27 493 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 138 983 | 752 882 | 558 396 | 315 386 |
| Soliditet (%) | 67,0 % | 64,0 % | 40,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,1 mkr (2022) till 10,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 930 tkr, en nettomarginal på 8,7 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 67,0 % vid årets slut, upp från 16,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 87991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+60,6 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
44,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
627 tkr
17 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örnsköldsvik
Andra registrerade bolag med säte i Örnsköldsvik.
- 02GRUPPEN ABAB
- 10:ans Minilivs ABAB
- 3 L Förvaltning ABAB
- 3L Glas & Bygg ABAB
- 414 Gruppen ABAB
- 4150132 Örnsköldsvik ABAB
- 4sturefour Future ABAB
- A Norbergs Montage & Svets AktiebolagAB