Aktivt företag
Nordic Energy AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva försäljning av icke specialiserad partihandel med livsmedel, drycker samt Rolling papper,därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juni 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Reprovägen 12
- C/o
- T-Triumf Redovisning AB
- Postnummer & ort
- 18377 TÄBY
- Registrerat namn
- Nordic Energy ABReg 2014-06-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,4 mkr
▼ 28,2 %Årets resultat
-608 tkr
▼ 397,4 %Tillgångar
4,4 mkr
▲ 1,6 %Eget kapital
304 tkr
▼ 66,7 %Soliditet
6,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
9 tkr
▼ 99,1 %Totala skulder
4,1 mkr
▲ 19,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 369 101 | 11 661 709 | 5 527 785 | 5 377 680 | 7 801 278 |
| Övriga externa kostnader | 673 733 | 1 346 672 | 648 067 | 348 708 | 212 526 |
| Personalkostnader | 271 445 | 293 133 | 191 749 | 57 885 | 181 203 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −619 070 | 311 370 | 261 674 | 147 523 | 274 124 |
| Resultat e. fin. poster | −608 325 | 258 095 | 168 556 | 91 302 | 220 298 |
| Resultat före skatt | −608 325 | 258 095 | 168 556 | 91 302 | 220 298 |
| Årets resultat | −608 325 | 204 552 | 133 530 | 71 906 | 172 994 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 230 138 | 30 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 160 888 | 4 291 625 | 4 019 669 | 2 623 633 | 2 515 742 |
| Kassa & bank | 8 537 | 927 745 | 425 619 | 1 353 806 | 583 382 |
| Summa tillgångar | 4 391 026 | 4 321 625 | 4 019 669 | 2 623 633 | 2 515 742 |
| Eget kapital | 303 657 | 911 982 | 1 207 430 | 673 900 | 533 620 |
| Långfristiga skulder | 657 892 | 978 489 | 1 453 236 | 1 634 745 | 1 587 055 |
| Kortfristiga skulder | 3 429 477 | 2 431 154 | 1 359 003 | 314 988 | 395 067 |
| Soliditet (%) | 6,9 % | 21,1 % | 30,0 % | 25,7 % | 21,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 28,2 % jämfört med 2023, till 8,4 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 608 tkr, en nettomarginal på −7,3 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,9 % vid årets slut, ned från 25,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak (SNI 46390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+15,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−200,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB