Aktivt företag
Nordic Lastvagnar AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Aktiebolaget ska bedriva försäljning och inköp av begagnade lastbilar och entreprenad-maskiner och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 mars 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47920 Förmedling avseende specialiserad detaljhandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tollestorpsvägen 24
- Postnummer & ort
- 44361 STENKULLEN
- Registrerat namn
- Sarekani ABReg 2026-03-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
5,5 mkr
▼ 69,9 %Årets resultat
-1,1 mkr
▼ 16,8 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 67,9 %Eget kapital
512 tkr
▼ 67,7 %Soliditet
29,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
1,2 mkr
▼ 68,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 522 578 | 18 351 895 | 36 283 682 | 17 700 018 |
| Övriga externa kostnader | 425 515 | 1 972 007 | - | - |
| Personalkostnader | 1 362 515 | 1 917 778 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 073 767 | −1 459 104 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 072 047 | −1 468 198 | 157 490 | 1 553 389 |
| Resultat före skatt | −1 072 047 | −918 198 | - | - |
| Årets resultat | −1 072 047 | −918 198 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 751 259 | 5 452 720 | - | - |
| Kassa & bank | 2 | 45 244 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 751 259 | 5 452 720 | - | - |
| Eget kapital | 512 328 | 1 584 375 | - | - |
| Långfristiga skulder | 719 669 | 1 943 515 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 519 262 | 1 924 830 | - | - |
| Soliditet (%) | 29,3 % | 29,0 % | 47,3 % | 60,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 36,3 mkr (2024) till 5,5 mkr (2026).
- Årets resultat blev en förlust på 1,1 mkr, en nettomarginal på −19,4 %.
- Soliditeten var 29,3 % vid årets slut, ned från 60,5 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, förmedling avseende specialiserad detaljhandel (SNI 47920). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−69,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−32,2 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
−209,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stenkullen
Andra registrerade bolag med säte i Stenkullen.
- AB Berget 1:67AB
- AB StålbrödernaAB
- AB SWEDEC AUTOMATIONAB
- AB Vägg & Taksystem i GöteborgAB
- AB Vägg & Taksystem i Göteborg HoldingAB
- Abenius Consulting ABAB
- Abenius Holding ABAB
- Advokatfirman Hillefors Hagberg ABAB