Aktivt företag
Nordic Motor Sport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva import och export av bilelektronik och biltillbehör, utveckling och konstruktion av bilelektronik.
- Registrerat
- 11 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 29310 Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning för motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Öselvägen 2. port 7
- Postnummer & ort
- 39356 KALMAR
- Registrerat namn
- Nordic Motor Sport ABReg 2022-06-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,1 mkr
▲ 153,1 %Årets resultat
9 tkr
▼ 96,7 %Tillgångar
3,4 mkr
▲ 70,3 %Eget kapital
69 tkr
▼ 86,4 %Soliditet
2,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
531 tkr
▲ 313,3 %Totala skulder
3,3 mkr
▲ 223,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 7 071 921 | 2 794 590 | 768 876 |
| Övriga externa kostnader | 1 859 553 | 600 279 | 110 611 |
| Personalkostnader | 2 067 557 | 825 811 | 118 495 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −188 924 | 793 436 | 243 423 |
| Resultat e. fin. poster | −438 232 | 765 460 | 243 253 |
| Resultat före skatt | 16 051 | 354 012 | 199 701 |
| Årets resultat | 9 363 | 280 038 | 157 504 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 2 071 526 | 1 416 809 | 276 229 |
| Omsättningstillgångar | 1 322 590 | 576 051 | 127 807 |
| Kassa & bank | 531 013 | 128 466 | 112 634 |
| Summa tillgångar | 3 394 116 | 1 992 860 | 404 036 |
| Eget kapital | 69 405 | 510 042 | 182 504 |
| Långfristiga skulder | 1 446 647 | 194 786 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 877 347 | 833 032 | 177 980 |
| Soliditet (%) | 2,1 % | 43,7 % | 53,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 153,1 % jämfört med 2023, till 7,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 9 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 2,1 % vid årets slut, ned från 53,7 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,70).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning för motorfordon (SNI 29310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+153,1 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-13
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 2Medics ABAB
- 2S Holding ABAB