Aktivt företag
Nordic Sky Sweden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sportarrangemang, sponsorförsäljning och rådgivning inom dessa områden och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 9 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- stationsgatan 24, Uppsala
- C/o
- C/o Carlsson gidlund
- Postnummer & ort
- 75340 UPPSALA
- Registrerat namn
- Nordic Sky Sweden ABReg 2017-05-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
45,0 mkr
▼ 3,7 %Årets resultat
2,2 mkr
▼ 59,3 %Tillgångar
18,1 mkr
▲ 7,3 %Eget kapital
5,9 mkr
▼ 21,2 %Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
507 tkr
▲ 380,0 %Totala skulder
4,4 mkr
▲ 23,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 45 003 429 | 46 710 487 | 30 003 079 | 27 667 432 | 20 400 000 |
| Övriga externa kostnader | 13 690 200 | 12 521 066 | 8 776 856 | 8 001 825 | - |
| Personalkostnader | 10 893 686 | 9 524 154 | 9 927 847 | 9 240 774 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 374 529 | 9 572 801 | 4 905 715 | 6 348 894 | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 632 525 | 9 450 567 | 4 905 321 | 5 580 282 | 55 000 |
| Resultat före skatt | 3 638 887 | 6 947 567 | 3 605 321 | 4 042 149 | - |
| Årets resultat | 2 166 179 | 5 327 285 | 2 789 217 | 2 981 146 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 679 452 | 8 710 729 | 8 532 447 | 8 508 982 | - |
| Omsättningstillgångar | 12 391 015 | 8 126 860 | 2 198 314 | 1 190 332 | - |
| Kassa & bank | 506 693 | 105 565 | 853 680 | 88 197 | - |
| Summa tillgångar | 18 070 467 | 16 837 589 | 10 730 761 | 9 699 314 | - |
| Eget kapital | 5 901 989 | 7 485 810 | 3 968 526 | 3 157 309 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 450 000 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 379 075 | 3 106 014 | 3 469 470 | 4 549 240 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 68,0 % | 48,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,7 % jämfört med 2024, till 45,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 4,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+21,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
36,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,0 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB