Aktivt företag
Nordiska Industribyggen & Fasad NIFAB Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 juli 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Banvägen 9
- Postnummer & ort
- 97346 LULEÅ
- Registrerat namn
- Nordiska Industribyggen & Fasad NIFAB AktiebolagReg 1986-11-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
137,7 mkr
▼ 22,8 %Årets resultat
2,9 mkr
▼ 37,8 %Tillgångar
26,4 mkr
▼ 49,8 %Eget kapital
4,4 mkr
▼ 26,5 %Soliditet
47,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
12,0 mkr
▼ 65,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 137 736 957 | 178 449 243 | 165 922 503 | 166 667 776 | 194 413 031 |
| Övriga externa kostnader | 2 977 096 | 4 039 893 | 1 841 655 | 2 172 112 | 2 427 250 |
| Personalkostnader | 4 806 810 | 4 519 024 | 4 213 263 | 5 371 414 | 6 323 204 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 844 257 | 4 455 034 | 7 352 438 | 1 320 160 | 4 556 460 |
| Resultat e. fin. poster | 2 003 153 | 4 835 573 | 7 792 470 | 1 383 677 | 4 579 372 |
| Resultat före skatt | 3 803 153 | 6 235 573 | 7 992 470 | 1 783 677 | 4 299 372 |
| Årets resultat | 2 924 456 | 4 702 554 | 6 230 588 | 1 368 841 | 3 357 120 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 26 358 653 | 52 485 087 | 61 728 505 | 57 185 105 | 48 025 415 |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 26 358 653 | 52 485 087 | 61 728 505 | 57 185 105 | 48 025 415 |
| Eget kapital | 4 360 319 | 5 935 863 | 7 233 310 | 2 402 722 | 4 533 881 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 998 334 | 34 749 224 | 41 295 195 | 41 382 383 | 29 691 534 |
| Soliditet (%) | 47,0 % | 29,0 % | 29,0 % | 23,0 % | 32,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 22,8 % jämfört med 2024, till 137,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,9 mkr, en nettomarginal på 2,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 47,0 % vid årets slut, upp från 23,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−8,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
67,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
45,9 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Nordiska Industribyggen & Fasad NIFAB Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB