Aktivt företag
Nordiska Infragruppen i Sverige AB
Översikt
Bolaget skall vara verksam inom bygg- och anläggningssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 77631 HEDEMORA
- Registrerat namn
- Nordiska Infragruppen i Sverige ABReg 2020-07-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 34,8 %Årets resultat
-43 tkr
▼ 166,6 %Tillgångar
412 tkr
▼ 33,1 %Eget kapital
69 tkr
▼ 38,4 %Soliditet
16,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
127 tkr
▼ 53,0 %Totala skulder
343 tkr
▼ 31,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 822 545 | 2 793 903 | 194 978 | 187 838 | −1 |
| Övriga externa kostnader | 765 614 | 1 838 890 | 94 732 | - | - |
| Personalkostnader | 1 079 559 | 829 799 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −35 884 | 94 862 | 95 246 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −42 703 | 89 926 | 94 168 | 88 626 | −27 878 |
| Resultat före skatt | −42 703 | 89 926 | 94 168 | - | - |
| Årets resultat | −42 703 | 64 154 | 74 009 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 000 | 10 000 | 15 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 406 670 | 605 039 | 223 839 | - | - |
| Kassa & bank | 127 253 | 270 557 | 46 772 | - | - |
| Summa tillgångar | 411 670 | 615 039 | 238 839 | - | - |
| Eget kapital | 68 566 | 111 269 | 147 115 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 343 104 | 503 770 | 91 724 | - | - |
| Soliditet (%) | 16,7 % | 18,1 % | 61,6 % | 54,1 % | 95,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 34,8 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 43 tkr, en nettomarginal på −2,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 16,7 % vid årets slut, ned från 54,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−34,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+113,3 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hedemora
Andra registrerade bolag med säte i Hedemora.
- 3Diza ABAB
- A modo mio ABAB
- A.Caris ABAB
- AB Åshem 4AB
- AB Åshem 4 FörvaltningAB
- AB BokportalenAB
- AB Strömberg ProduktionAB
- Adam Matsson consulting ABAB