Aktivt företag
Nordiska Institutet för Manuell Medicin AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolagets ska bedriva utbildning inom manuell medicin samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juli 1952
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kräftriket 23 A
- Postnummer & ort
- 11419 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Nordiska Institutet för Manuell Medicin ABReg 2024-12-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
37,9 mkr
▼ 11,2 %Årets resultat
523 tkr
▼ 82,5 %Tillgångar
12,6 mkr
▼ 41,0 %Eget kapital
3,4 mkr
▼ 78,9 %Soliditet
37,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
4,5 mkr
▼ 26,7 %Totala skulder
7,5 mkr
▲ 108,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 37 891 555 | 42 671 746 | 42 751 000 | 40 073 000 |
| Övriga externa kostnader | 21 509 477 | 23 229 855 | - | - |
| Personalkostnader | 14 964 430 | 16 117 980 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 403 040 | 3 309 303 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 505 516 | 3 338 692 | 1 038 000 | 1 148 000 |
| Resultat före skatt | 679 063 | 3 866 809 | - | - |
| Årets resultat | 523 073 | 2 989 905 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 491 203 | 11 477 903 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 101 331 | 9 852 882 | - | - |
| Kassa & bank | 4 463 655 | 6 088 065 | - | - |
| Summa tillgångar | 12 592 534 | 21 330 785 | - | - |
| Eget kapital | 3 442 206 | 16 319 133 | - | - |
| Långfristiga skulder | 3 505 145 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 985 968 | 3 601 652 | - | - |
| Soliditet (%) | 37,8 % | 81,8 % | 75,7 % | 75,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 42,8 mkr (2022) till 37,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 523 tkr, en nettomarginal på 1,4 %.
- Soliditeten var 37,8 % vid årets slut, ned från 75,6 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig utbildning (SNI 85599). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−1,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
15,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Nordiska Institutet för Manuell Medicin AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB