Aktivt företag
NordiskVision AB
Översikt
Företaget ska bedriva oftalmologisk verksamhet, där specialistvård inom ögonsjukdomar och synproblem erbjuds. Företaget ska även bedriva undervisning, handledning och samtalscoachning, inom den privata och offentliga sektorn.
- Registrerat
- 18 maj 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 85312 Kommunal vuxenutbildning o.d.
- Bransch (SNI)
- SNI 85592 Folkhögskoleutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Trädgårdssångarvägen 19
- Postnummer & ort
- 61195 NYKÖPING
- Registrerat namn
- NordiskVision ABReg 2024-12-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
Årets resultat
376 tkr
Tillgångar
506 tkr
▲ 1922,5 %Eget kapital
401 tkr
▲ 1502,5 %Soliditet
79,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
261 tkr
▲ 945,2 %Totala skulder
105 tkr
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 062 406 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 137 218 | 0 |
| Personalkostnader | 450 008 | 0 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 473 532 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 473 563 | 0 |
| Resultat före skatt | 473 563 | 0 |
| Årets resultat | 375 623 | 0 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 505 619 | 25 000 |
| Kassa & bank | 261 311 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 505 619 | 25 000 |
| Eget kapital | 400 623 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 104 996 | 0 |
| Soliditet (%) | 79,2 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 376 tkr, en nettomarginal på 35,4 %.
- Soliditeten var 79,2 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
44,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
35,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
93,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB