Aktivt företag
Nordmark Fiske AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Bolaget ska bedriva fiske, skogsvård, linjemontage och med dessa förenliga verksamheter.
- Registrerat
- 1 april 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 03119 Övrigt saltvattensfiske
- Bransch (SNI)
- SNI 02102 Skogsskötsel
- Bransch (SNI)
- SNI 35140 Distribution av elektricitet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gussövägen 642
- Postnummer & ort
- 97598 LULEÅ
- Registrerat namn
- Nordmark Fiske ABReg 2015-04-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,9 mkr
▲ 57,8 %Årets resultat
824 tkr
▲ 109,3 %Tillgångar
6,1 mkr
▲ 94,5 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 63,7 %Soliditet
46,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
701 tkr
▲ 17,7 %Totala skulder
3,1 mkr
▲ 149,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 885 642 | 2 461 747 | 1 608 180 | 2 020 176 | 1 277 347 |
| Övriga externa kostnader | 894 353 | 752 711 | 557 154 | 343 295 | 414 391 |
| Personalkostnader | 1 084 772 | 182 165 | 494 139 | 544 079 | 514 942 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 495 389 | 796 307 | 251 900 | 605 465 | 235 063 |
| Resultat e. fin. poster | 1 346 531 | 758 224 | 213 591 | 565 738 | 193 029 |
| Resultat före skatt | 1 050 031 | 494 824 | 146 591 | 457 935 | 118 771 |
| Årets resultat | 824 389 | 393 796 | 100 410 | 356 408 | 86 620 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 838 478 | 559 116 | 416 826 | 322 149 | 372 635 |
| Omsättningstillgångar | 3 216 114 | 2 553 988 | 1 333 969 | 1 709 735 | 1 046 402 |
| Kassa & bank | 700 784 | 595 400 | 559 181 | 1 187 288 | 466 852 |
| Summa tillgångar | 6 054 592 | 3 113 104 | 1 750 795 | 2 031 884 | 1 419 037 |
| Eget kapital | 2 118 068 | 1 293 679 | 899 882 | 799 473 | 443 065 |
| Långfristiga skulder | 1 959 000 | 31 500 | 100 500 | 169 500 | 238 500 |
| Kortfristiga skulder | 1 128 124 | 1 207 525 | 390 413 | 740 911 | 499 505 |
| Soliditet (%) | 46,1 % | 56,4 % | 68,0 % | 52,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2022) till 3,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 824 tkr, en nettomarginal på 21,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 46,1 % vid årets slut, ned från 52,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, övrigt saltvattensfiske (SNI 03119). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+57,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+32,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
38,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB