Aktivt företag

Nordmax VVS AB

AB Org.nr 5590501952
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva installationsverksamhet inom vatten-, värme- och sanitetsbranschen, samt bedriva byggverksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom, ävensom bedriva därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
4 februari 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Tunnelvägen 8
C/o
Nordmax vvs ab
Postnummer & ort
64542 STRÄNGNÄS
Registrerat namn
Nordmax VVS ABReg 2020-11-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
5,1 mkr
▲ 22,9 %
Årets resultat
123 tkr
▲ 263,5 %
Tillgångar
1,1 mkr
▲ 14,8 %
Eget kapital
460 tkr
▲ 36,3 %
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
88 tkr
▼ 20,0 %
Totala skulder
575 tkr
▲ 3,1 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 137 742 4 180 944 4 606 527 3 465 632 330 000
Övriga externa kostnader 775 711 703 800 528 590 236 459 1 623
Personalkostnader 2 020 736 1 530 282 1 366 043 1 076 083 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 197 023 70 543 180 597 19 401 9 837
Resultat e. fin. poster 164 886 53 807 161 371 17 799 9 837
Resultat före skatt 164 886 53 807 113 371 17 799 9 837
Årets resultat 122 527 33 708 83 293 12 573 8 299
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - 0
Omsättningstillgångar 1 082 955 943 393 1 028 098 1 175 669 530 743
Kassa & bank 88 368 110 415 358 120 415 033 484
Summa tillgångar 1 082 955 943 393 1 028 098 1 175 669 530 743
Eget kapital 460 048 337 521 303 813 220 520 207 947
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 574 907 557 872 676 285 955 149 322 796
Soliditet (%) - - 0,0 % 19,0 % 39,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 22,9 % jämfört med 2023, till 5,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 123 tkr, en nettomarginal på 2,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+98,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
26,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Nordmax VVS AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-10-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-08 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Strängnäs

Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.

Alla företag i Strängnäs →