Aktivt företag
Nordrona förskolor AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Aktiebolaget ska bedriva förskoleverksamhet för åldrarna 1-6 år.
- Registrerat
- 22 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85100 Förskoleutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kaserngatan 8A
- Postnummer & ort
- 76146 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- Nordrona förskolor ABReg 2018-05-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,6 mkr
▲ 10,7 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 58,8 %Tillgångar
2,6 mkr
▼ 5,4 %Eget kapital
1,9 mkr
▼ 0,3 %Soliditet
74,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 5,6 %Totala skulder
665 tkr
▼ 17,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 565 712 | 9 545 394 | 9 260 739 | 9 466 073 | 8 499 340 |
| Övriga externa kostnader | 2 688 292 | 2 379 332 | 2 455 956 | 2 478 832 | 2 301 662 |
| Personalkostnader | 6 564 294 | 6 511 783 | 6 596 317 | 6 601 190 | 5 551 411 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 335 849 | 739 780 | 330 492 | 475 641 | 787 367 |
| Resultat e. fin. poster | 1 345 702 | 745 719 | 332 001 | 473 477 | 780 072 |
| Resultat före skatt | 1 345 702 | 845 719 | 482 001 | 473 477 | 780 072 |
| Årets resultat | 1 065 950 | 671 365 | 380 637 | 373 438 | 612 870 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 379 242 | 451 358 | 403 323 | 463 701 | 341 555 |
| Omsättningstillgångar | 2 224 156 | 2 300 313 | 2 265 497 | 1 823 317 | 2 171 744 |
| Kassa & bank | 1 817 351 | 1 721 077 | 1 513 785 | 1 533 736 | 1 873 354 |
| Summa tillgångar | 2 603 398 | 2 751 671 | 2 668 820 | 2 287 018 | 2 513 299 |
| Eget kapital | 1 938 113 | 1 943 163 | 1 671 799 | 1 291 162 | 1 357 724 |
| Långfristiga skulder | - | 68 | 2 668 | 2 668 | 75 126 |
| Kortfristiga skulder | 665 285 | 808 440 | 894 353 | 743 188 | 830 449 |
| Soliditet (%) | 74,4 % | 71,0 % | 66,0 % | 65,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 9,3 mkr (2023) till 10,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 10,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 74,4 % vid årets slut, upp från 65,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, förskoleutbildning (SNI 85100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
55,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
813 tkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2021-01-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 08 Stockholm Holding ABAB
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 4 Work Yrkeskläder Norrtälje ABAB